Co dać dziecku?

Co dać dziecku?

W okresie przedświątecznym jest to temat bardzo modny. Blogi i strony dla rodziców (używam wyrażenia „dla rodziców” bo nie znoszę słowa „parentingowe”) prześcigają się w top 10 prezentów dla maluchów i starszaków. Na fali tej gorączki przypomniała mi się rozmowa z mężem o tym, co takiego możemy dać swoim dzieciom.

Pieniądze
Można dziecku założyć konto oszczędnościowe i odkładać każdy finansowy prezent od rodziny bliższej i dalszej, co miesiąc dorzucać niewielką kwotę. W związku z wprowadzeniem świadczenia 500+, takie programy zyskały na popularności. Na pewno naszym dzieciom będzie łatwiej wejść w dorosłość z odłożoną sumą na mieszkanie, samochód, czy podnoszenie kwalifikacji. Jednak pieniądze nie są najważniejsze, zarówno nam jak i naszym znajomym, nikt nie odkładał a radzimy sobie w dorosłości.

Wykształcenie
Niewątpliwie jest bardzo istotne. Znajomość języków obcych oraz nowych technologii, bez których nie można się obejść we współczesnym świecie. Być może już niedługo czeka nas rzeczywistość, w której każdy będzie potrzebował podstaw programowania. Szerokie horyzonty myślowe – wiedza na temat kultury, literatury, historii człowieka. Żeby nasze dzieci wyrastały na ludzi otwartych i tolerancyjnych. Nie jest to jednak najważniejsze – osobiście komputer zobaczyłam pierwszy raz na studiach, co nie przeszkodziło mi kilka lat później napisać na nim pracy magisterskiej. Wielu rzeczy nauczyłam się w dorosłości i wierzę, że wielu jeszcze się nauczę.

Więc co?

Poczucie własnej wartości
Zdecydowanie jest to najważniejsze co możemy dać swoim dzieciom. Poczucie własnej wartości jest jak mocny korzeń. Drzewo dobrze zakorzenione poradzi sobie nawet w gorszych czasach, w czasie suszy będzie czerpać wodę z głębi ziemi, a burzliwe deszcze go nie podmyją i nie przewrócą. Takie drzewo nawet jeśli zostanie w jakiś sposób uszkodzone przez koleje losu, odrodzi się. Poczucie własnej wartości to podstawa, dzięki której nasze dzieci staną się pewnymi siebie ludźmi umiejącymi czerpać z życia, nawiązywać dobre, bliskie relacje z innymi, komunikować się w sposób otwarty oraz szczery. Będą ludźmi czerpiącymi wiedzę zarówno ze swoich sukcesów, jak i porażek. Z taką podstawą nasze dzieci nie będą bały się wyjechać za granicę podszkolić język obcy, poszukać lepszej pracy, przekwalifikować się lub poprosić o podwyżkę, gdy będzie im brakowało pieniędzy. Świadome tego kim są, nie będą bały się innych. Nie jest to dar, który możemy ofiarować od święta, to codzienny czas spędzany z dzieckiem, świadomość swojego zachowania w relacji z nim, wysiłek ale też fantastyczna przygoda, ogromna satysfakcja kiedy widzisz jak pięknie dzieci rosną, jak stają się samodzielne, silne, pewne siebie, spójne w uczuciach i zachowaniu.

Więc taki jest mój wybór. A Ty, co chcesz dać swoim dzieciom?

Zdjęcie: Brandon Morgan/Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *