Top 10 filmów animowanych dla dzieci

Top 10 filmów animowanych dla dzieci

Dziś wpis świąteczny. Bo kiedy oglądać  z dziećmi bajki, jak nie w święta? Oto mój subiektywny wybór filmów animowanych, przy których nie zanudzicie się na amen i które niosą ze sobą wartościowe treści. Jeśli macie kilkuletnie dzieci, większość z nich pewnie znacie, ale może zechcecie do nich wrócić. Ja na pewno chciałabym obejrzeć jeszcze raz bajkę z punktu 3, a ponieważ nasz młodszy syn ma cztery lata i wyobraźnia mu pracuje na całego to z przyjemnością całą rodziną obejrzymy bajkę nr 9.

Numer 1 „W głowie się nie mieści”, czyli zaufaj mi, jestem psychologiem. 

Wspaniała podróż do umysłu dziecka. Film o tym jak ważne są emocje w naszym życiu – wszystkie, także te które nazywamy negatywnymi. Ciekawie pokazane jest tworzenie się osobowości, działanie pamięci, wycieczka przez nieświadomość. Wszystko podane w zabawnej, prostej ale inteligentnej formie. Bajka o której można długo i wielokrotnie rozmawiać z dzieckiem. Oraz oglądać kolejny i kolejny raz.

Numer 2 „Jak wytresować smoka”, czyli przemoc nie jest rozwiązaniem.

Opowieść o tym, że pozory mylą, a jeśli się kogoś boimy to najlepszym wyjściem jest poznać go i się z nim zaprzyjaźnić. Z filmu można dowiedzieć się też, że siła to nie wszystko, liczy się inteligencja, zręczność oraz dobre, wrażliwe serce. Główny bohater Czkawka to fajny wzór chłopca, który staje się liderem nie dlatego że może każdego pobić, ale dlatego że umie przekonać innych do swoich pomysłów. Ale bajkę oczywiście polecam także dziewczynkom, bo dziewczynki w tym filmie także są niestereotypowe.

Numer 3 „Jak wytresować smoka 2”,  czyli coś co rzadko się zdarza w kinie, ale część druga nie jest ani odrobinę gorsza od pierwszej.

Kontynuacja przygód Czkawki i jego smoka Szczerbatka. Tym razem główny bohater będzie musiał dorosnąć i stać się prawdziwym przywódcą swojej społeczności. Ale zanim to się stanie, Czkawka będzie miał okazję poznać matkę, pokonać najeźdźcę i wybaczyć przyjacielowi. Powiem szczerze, że od momentu pojawienia się matki głównego bohatera resztę filmu oglądałam przez łzy, więc to że były fascynujące sceny walki smoków wiem tylko z opowiadania starszego syna.

Numer 4 „Horton słyszy Ktosia”, czyli o małych i ogromnych sprawach.

Jest taki wiersz Czesława Miłosza o świecie na ziarnku maku. Na ziarnku maku stoi mały dom, Psy szczekają na księżyc makowy, I nigdy jeszcze tym makowym psom, Że jest świat większy-nie przyszło do głowy. Więc ta bajka jest z grubsza właśnie o tym, ale przesłanie ma bardziej optymistyczne. Można ją obejrzeć nawet z czterolatkiem, a przy tym wcale się nie znudzić. Sympatyczni bohaterowie, jasno rozdzielone dobro od zła, ładna animacja zachwyci każde dziecko. A dla dorosłych bajka jest pretekstem do przemyśleń – kim jest człowiek we wszechświecie, gdzie kończy się i zaczyna wolność jednostki w społeczeństwie, a nawet czym jest choroba psychiczna.

Numer 5 „Merida Waleczna”, czyli całkiem nowy rodzaj księżniczki.

To film o dorastaniu dziewczynki, która zamiast wpasować się w narzuconą przez tradycję rolę i dać się poślubić, woli jeździć po lesie i strzelać z łuku. Ale bunt i ucieczka zalotnikom nie wystarczy by dorosnąć. Merida musi odkryć, że wolność wiąże się z odpowiedzialnością, a dorosłość to sztuka kompromisu. Bajka pokazuje jak iść własną drogą nie odrzucając tego co dostaliśmy od rodziny i czym jest prawdziwa odwaga.

Numer 6 „Król Lew”, czyli powróćmy do dzieciństwa.

Bajka o statusie kultowej, która z upływem czasu nic nie traci ze swej mocy. Opowieść o sile przyjaźni, poczuciu winy i odkupieniu oraz o tym, że władza zdobyta tylko z powodu żądzy władzy nikomu nie służy. Zachwyca pokazanie cyklu życia zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i corocznego odnawiania się przyrody. Niepowtarzalna okazja aby dzieci zobaczyły jak rodzice płaczą podczas słynnej sceny śmierci Mufasy.

Numer 7 „Odwrócona góra, czyli film pod strasznym tytułem” – pewnie tego nie znacie, więc zobaczcie. 

Polska animacja do obejrzenia na YouTube. Ładna, spokojna bajka do oglądania nawet z młodszymi dziećmi, o tym że jeśli jesteśmy konsekwentni i się nie poddajemy to dobro zwycięży. Spodoba się też starszakom i rodzicom, dużo kwestii do przemyślenia – czy można być sobą ciągle się zmieniając, co świadczy o tożsamości danej osoby. Bajka też o tym, że zło najbardziej boi się samego siebie.

Numer 8 „Koralina i tajemnicze drzwi”, czyli strasznie i pięknie.

Film zaliczany do gatunku dark fantasy (tak, też nie wiedziałam, że taki istnieje) i raczej dla starszych dzieci – 10+, bo bywa dosyć niepokojący. Trochę klasycznych motywów, fantastyczny świat równoległy do którego przechodzi tytułowa bohaterka, trzy zadania do wykonania i magiczny kot przychodzący z pomocą. Bajka o dorastaniu – o tym że prawdziwe relacje w prawdziwym świecie bywają trudne, a to co zbyt łatwe i kolorowe szybko może okazać się złe i niszczące.

Numer 9 „Potwory i spółka”, czyli pomyśl, że ten którego się boisz, może bać się ciebie bardziej. 

W wieku trzech, czterech lat dzieci zaczynają się bać ciemności, samotności, potworów wychodzących spod łóżka. Ta bajka to świetny sposób na oswojenie dziecięcych lęków produkowanych przez bogatą wyobraźnię. Film jest kolorowy, zabawny, z wartką akcją, w której także dorośli znajdą wiele dla siebie. Scenariusz ma bowiem wiele odwołań do naszej rzeczywistości, a fabryka energii w Monsterpolis przypomina niejeden znany nam zakład pracy.

Numer 10 „Kraina Lodu”, czyli mam tę moc. 

Nie wiem czy mogę napisać coś odkrywczego o najpopularniejszej bajce ostatniego pięciolecia, którą pokochały wszystkie dziewczynki. Osobiście miłość dziewczynek do Elsy i Anny bardzo mnie cieszy – to mądra opowieść o samorealizacji i samopoznaniu. A przesłanie, że miłość siostrzana wszystko zwycięży jest po prostu piękne. Ale dla mnie jest też to opowieść o tym, że fajny chłopak to nie wymuskany książę, który mami cię gładkimi słówkami, ale ten z którym możesz przejść przez śniegi oraz mrozy i który będzie cię wspierał w osiągnięciu celu.

A Wy, co polecacie?

Zdjęcie: Andrew Branch/Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *