O dziecięcej przyjaźni z perspektywy dziecka

O dziecięcej przyjaźni z perspektywy dziecka

Chciałam napisać o przyjaźni w życiu dziecka. Pomyślałam, że najpierw zapytam ekspertów od tego zagadnienia – czyli dzieci, swoją wypowiedź zostawiając na przyszły tydzień. Oto więc krótki wywiad z Frankiem (lat 8) oraz Wojtkiem (lat 4,5).

Ja: Ile trzeba mieć lat żeby się zaprzyjaźnić?

Franek: Dowolną ilość.

Ja: Jak można się z kimś zaprzyjaźnić?

Franek: W szkole, na początku kiedy już wiesz jak jakaś osoba ma na imię, to trzeba się jej spytać, czy chce się z Tobą pobawić i w co. Potem, trzeba się do niej miło zwracać, pomagać jej i się z niej nie wyśmiewać. I już jesteś zaprzyjaźniony. Najczęściej dzieci się ze sobą przyjaźnią kiedy mają wspólne zainteresowania, lubią te same bajki, gry komputerowe i planszowe.

Wojtek: Przyjaciele są dla siebie mili.

Ja: Czy warto mieć przyjaciela?

Przyjaciel to osoba którą lubisz. Kiedy masz przyjaciela to jesteś szczęśliwszy. Im więcej przyjaciół, tym lepiej. Miałem przyjaciela w przedszkolu i potem kiedy się przeprowadziliśmy i poszedłem do szkoły to na początku bardzo za nim tęskniłem. A potem się przyzwyczaiłem.

Ja: A Wy macie przyjaciół?

Wojtek: Ja mam jednego przyjaciela Sebastiana i przyjaciółkę Anię.

Franek: Ja mam wielu przyjaciół.

Ja: Czym się różni przyjaciel od kolegi?

Wojtek: Z kolegą się bawisz, a przyjaciela trzymasz za rękę.

Franek: Przyjaciel to jest osoba, którą lubisz, może być nawet z rodziny, a kolega to jest osoba którą znasz i nie jest z rodziny, ją też lubisz. Na przyjacielu Ci bardziej zależy. Wojtek jest moim przyjacielem z rodziny, chociaż czasami wkurzającym. Moi kuzyni i kuzynki też są moimi przyjaciółmi z rodziny. Najważniejsze w przyjaźni jest to, żeby sobie pomagać, lubić się i żeby wspólne spędzanie czasu sprawiało wam przyjemność.

Ja: A co powinni robić rodzice, żeby ich dzieci miały przyjaciół?

Franek: Powinni być mili dla kolegów swoich dzieci. Jeśli dzieci nie chcą, to się nie wtrącać, np. nie rozmawiać z rodzicami kolegów o tym, że dzieci się pokłóciły.

Ja: Czy przyjaciele się czasem kłócą?

Franek: Tak, ale nie przestają być przyjaciółmi.

 

Zdjęcie: Aman Shiravastava/Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *